Razvojni center Srca Slovenijeod leta 2012 zahvaljujoč občinam Litija, Lukovica, Kamnik in Šmartno pri Litiji, sodeluje z vrtci in s šolami, rokodelci, društvi in številnimi drugimi posamezniki v okviru Konzorcija vrtcev in šol Srca Slovenije, z namenom prenosa znanja in veščin na naše najmlajše. Lokalno okolje namreč ponuja veliko dragocenega in tradicionalnega znanja, ki ga ne smemo izgubiti, ampak dati vse od sebe, da z njim navdihnemo srca naših najmlajših.
V letošnjem šolskem letu smo v občinah Srca Slovenije izvedli že 5 delavnic, za katere lahko rečemo, da so bile več kot uspešne.
Na Osnovni šoli Janka Kersnika v Lukovici je v oktobru 55 otrok iz 3. razredov ustvarjalo skupaj s šmarsko rokodelko Barbaro Dacar prav poseben nakit, narejen iz gline. Delavnica z naslovom »Izdelovanja nakita iz gline« se izvaja že nekaj let zapored na različnih šolah, otroci pa vedno presenetijo s čudovitim izdelki.
Osnovna šola Šmartno pri Litiji je prav tako izbrala delavnico »Izdelovanje nakita iz gline«, katere se je udeležilo 23 otrok. Vsak je izdelal svoj unikatni kos nakita, ga pobarval in pri tem spoznal celoten postopek obdelovanja gline, ki zahteva mirne roke, obilo ustvarjalnosti in potrpežljivo čakanje na sušenje ter pečenje izdelka.
Na Osnovni šoli Šmartno v Tuhinju v Kamniku sta bili izvedeni dve delavnici, eno je izvedlo Društvo rejcev drobnice Kamnik, drugo pa Razvojni center Srca Slovenije.
Delavnice z naslovom »Rokodelstvo med tradicijo in sodobnostjo«, ki ga je izvedlo Društvo rejcev drobnice Kamnik, se je udeležilo 50 otrok iz 5. razreda. Na delavnici so se naučili tehnike suhega polstenja z uporabo česane ovčje volne. S polstenjem je moč izdelati lepe in uporabne izdelke, ki ne obremenjujejo okolja. Omenjena obrt tone v pozabo, zato smo veseli, da smo jo lahko za trenutek obudili in jo predali naprej.
Drugo delavnico z naslovom »Življenje brez odpadkov« je izvedla Tina Vatovec iz Razvojnega centra Srca Slovenije. Skupaj z 22 radovednimi glavami iz 2. in 3. razreda je ločevala odpadke v koše za recikliranje, iskala alternative bolj trajnostnih izdelkov, vse to pa povezala s prisrčno zgodbo z naslovom »Potovanje male plastične vrečke«, ki je nastala izpod peresa ga. Mojiceje Podgoršek.
Delavnice so vedno pozitivno sprejete, otroci pa se jih neizmerno veselijo in v njih z navdušenjem sodelujejo. Verjamemo, da je to ena izmed aktivnosti, ki je nikoli ne smemo opustiti. Navsezadnje, kaj je lepšega kot ohranjanje lokalnega znanja, veščin in kulture, ki nas povezujejo?