Romarska cerkev sv. Luka zaradi neobičajne lege že od daleč pritegne pozornost. Ni postavljena na vrh griča, ampak se s svojim volumnom zažira v brežino nad vasjo Spodnje Prapreče. Njena posebnost je tudi tlak; od velikih vrat do zaključka prezbiterija se dvigne za 1,70 m. Med štirimi evangelisti je dobil…
Poglej večMotnik je eden izmed najzanimivejših trgov v Tuhinjski dolini. Motniku je podelil tržne pravice že leta 1423 Ernest Železni, avstrijski nadvojvoda, ki je bil zadnji vojvoda, ustoličen na Gosposvetskem polju v slovenskem jeziku. Motnik, ki naj bi dobil ime po motni vodi potoka Motnišnica, je bil v vsej svoji dolgi…
Poglej večNa grebenu nad vasjo Tunjice, z izjemno kuliso Grintovcev v Kamniških planinah, se daleč naokrog razgleduje baročna lepotica, romarska cerkev sv. Ane, ikona slovenskega baroka.Cerkev je posvečena sv. Ani, ki se ji že stoletja priporočajo zlasti dekleta in žene s priprošnjo za rodnost in blagoslov družin. Romarska pot je zelo…
Poglej večGrad Pogonik kraljuje na majhni vzpetini nad reko Savo v njenem najbolj vijugastem delu, pod njim pa teče železniška proga. Grad Pogonik se nahaja 5 kilometrov iz Litije ob stari cesti proti Kresnicam. Zgrajen je bil v začetku 16. stoletja, verjetno po letu 1511, ko je močan potres porušil mnogo…
Poglej večBrdo je majhno naselje nad Lukovico, ki je bilo omenjeno že v listinah iz 14. stoletja. Nekoč mala vas, nato kraj gospostva, uradništva ter inteligence, danes pa spomenik bogate zgodovine in prijeten kraj za oddih. Tu se nam razkriva veličasten renesančni grad Brdo, ki ga je družina Lamberg zgradila leta…
Poglej večGrad Tuštanj je eden izmed redkih gradov v Sloveniji, ki v svoji notranjosti hranijo originalno zbirko pohištva, porcelana, listin, urbarjev, lončenih peči in ostalega inventarja. Grad je bil zgrajen leta 1490, v sedanjo obliko pa je bil prezidan leta 1671. Prva rodbina, ki se omenja, so grofje Lichtenbergi. Grad Tuštanj…
Poglej večLimbarska gora ima že več stoletij velik sloves med romarji in drugimi pohodniki, saj nudi poleg romarske cerkve sv. Valentina čudovit razgled na vse strani neba. Poleg božjepotne cerkve sv. Valentina je na Limbarski gori stal prvotno tudi Limbarski grad, ki naj bi dobil po Valvazorju ime po lilijah. Prvotno…
Poglej večOb reki Savi bi lahko našli veliko število cerkva, ki so posvečene sv. Miklavžu. Ne gre za naključje, saj je bil sv. Miklavž zavetnik čolnarjev in splavarjev. Ena od Miklavževih cerkva, morda celo najpomembnejša med njimi, stoji na vrhu nad reko Savo. Po ustnem izročilu naj bi jo zgradili že…
Poglej večVelika Štanga je razloženo naselje na valoviti planoti vzhodno od Janč pod Kamplovim hribom, v katerem se po legendi pričujoč skriva zaklad. Kraj je znan po češnjah štangarcah, dobri čebelji paši in obilici gozdnih sadežev v bližnjih gozdovih. Sprehoditi se je mogoče po Čebelarski gozdni učni poti in Kostanjevi poti.V…
Poglej večNa kraškem svetu severno od strme grape rečice Rače v Moravški dolini se nahaja cerkev sv. Andreja z dolgo tradicijo in bogato zgodovino, povezano s Turki, na kar kažejo ostanki protiturškega tabora. Dobro utrjeni zvonik je bil osrednja točka utrdbe in glavni obrambni objekt iz časa protiturških taborov. Postavljen je ločeno od…
Poglej večZgornja Jablanica je gručasto naselje v Posavskem hribovju. Vasica se je pričela razvijati vzporedno s starim rudarstvom, ki sega še v rimsko dobo. Sredi polja med Zgornjo in Spodnjo Jablanico izvira Jablaniški studenec s pitno vodo, kjer so perice še v 70-letih prejšnjega stoletja izpirale perilo. Nekateri pravijo, da je voda zdravilna….
Poglej večDomačija Pr` Valentin leži na desnem bregu reke Save na pobočju Valentinovega vrha nad Jevnico. Posebnost domačije je iz tesanih brun grajena hiša. Glede na izgled je bila stara hiša zgrajena v dveh obdobjih. Ohranjena črna kuhinja in osrednji prostor sta iz leta 1794. Levi del z nižjim stropom in manjšimi vrati pa…
Poglej večCerkev sv. Neže na Golčaju je najstarejša cerkev v Črnem grabnu. Ponaša se tudi z najstarejšim zvonom v Črnem grabnu. Le-tega je leta 1423 naredil zvonarski mojster Anton v Benetkah. To je sedaj mali zvon. Če je bil zvon narejen za golčajsko cerkev, pomeni, da je le-ta stala že v…
Poglej večV južnem, gričevnatem delu Posavskega hribovja leži vas Gradišče, priljubljena razgledna in izletniška točka. Primskovo se prvič omenja leta 1258, in sicer z imenom Prinskau. V preteklosti je bilo območje znano zlasti po stožčasti Primskovi gori z znamenito božjo potjo in po številnih vinogradih. Na vrhu Primskovške gore so ostanki enega mogočnejših obrambnih…
Poglej večV Gradišču pri Litiji, v slikoviti Jablaniški dolini, zakonca Samec omogočata obiskovalcem svojevrsten sprehod skozi čas. Vrata svoje domačije odpirata za občasne tematske razstave starih predmetov in fotografij. Njuni spominski zakladi spominjajo na potovanja zaradi iskanja dela, boljšega življenja, dopustovanja, služenja vojaškega roka in drugih življenjskih dogodkov. Domačija spominov je…
Poglej večPrimskova gora nad Šmartnim pri Litiji slovi po ostankih enega mogočnejših obrambnih taborov na Slovenskem, po romarski poti s 3 cerkvami in po energijskih točkah, ki jih je proučeval sloviti župnik Jurij Humar, »čudodelnik s Primskovega«. Gora s kapelami križevega pota je privlačen izletniški cilj za ljubitelje zgodovine, romarje in iskalce…
Poglej večMogočna novogotska cerkev sv. Martina je osrednja točka Šmartnega pri Litiji, ki je svoje ime dobilo prav po imenu cerkve. V cerkvi z dvema 60-metrskima zvonikoma so ohranjeni spomeniki krajevnim veljakom iz 16. stoletja, lepoto notranjosti velike cerkve krasijo poslikave slikarja Antona Jebačina in slikarja Kastnerja z Dunaja. Od daleč vidna mogočna cerkev je središče kraja,…
Poglej večMuzejska Pavletova hiša, odprta leta 2013, je osrednji prostor ohranjanja kulturne dediščine in ljudskega izročila v Krašnji. V hiši so na ogled etnološka zbirka, spominska soba pesnika Petra Levca, predmeti iz pletenih slamnatih kit, fotografije in dokumenti. V Pavletovi hiši člani kulturnega društva Fran Maselj Podlimbarski po vnaprejšnjem dogovoru omogočajo prikaze pletenja slamnatih kit,…
Poglej večNa domačiji Pr’ Škundr v Slivni blizu Geometričnega središča Slovenije vas bo navdušila ročno izdelana keramika. Barbara Vrtačnik tu ustvarja okrasne posode, posode za sadje in cvetje, sklede, žlice, milnike in druge lončene izdelke. Na domačiji z lončarsko delavnico so posebej ponosni na več kot dvesto let staro kaščo in velik kozolec toplar,…
Poglej večDom Geoss – Muzej Petra Svetika na Vačah predstavlja Slovenijo v malem. Zaradi nenavadno pestre sestave tal na območju geometričnega središča Slovenije muzej predstavlja skoraj vse slovenske kamnine. Druge zbirke predstavljajo arheološko dediščino, življenje na Vačah in pomembne Vačane, posebnosti iz bližnje cerkve Sv. Andreja ter nastanek GEOSS-a. Dogovorite se za ogled in…
Poglej večV vasici Konjšica je svoj počitek našel znameniti dirigent Carlos Kleiber, ki se je od poklicnega vrveža pogosto umaknil v neokrnjeno naravo blizu Litije. V vasi je na ogled Kleiberjeva spominska soba, v kateri so predstavljeni njegovo poklicno in zasebno življenje. Za legendarni veljata Kleiberjevi izvedbi Beethovnove pete in sedme simfonije z…
Poglej večV središču Litije, na mestu cerkve, ki jo je omenjal že Janez Vajkard Valvasor v Slavi Vojvodine Kranjske, je skozi čas zrasla v zadnjih desetletjih popolnoma prenovljena cerkev Sv. Nikolaja – zavetnika čolnarjev. Ne spreglejte tudi zbirke o čolnarjenju na Savi v Mestnem muzeju Litija!
Poglej večV Cerkvi Sv. Andreja na Vačah je steklen božji grob iz leta 1864. Podobe so sestavljene iz raznobarvnega stekla, brušenega pod različnimi koti. Stekla so pritrjena na temno platno, da mojstrovina ob prižigu luči zasije v vsej svoji lepoti. V cerkvi so ohranjene tudi oljne slike, zakristijski zvonec iz leta 1645, monštranca iz leta…
Poglej večGEOSS v Spodnji Slivni pri Vačah predstavlja geometrično težišče oziroma središče Slovenije. GEOSS je Srce Slovenije, ki ga simbolično označujejo obelisk ter simbol naše države. V bližini se lahko okrepčate na ekološki izletniški kmetiji Pr' Lavrič. Lahko si izberete tudi vodenje po območju Vač in GEOSS-a, ki poteka na prav…
Poglej večSitula iz Vač je najstarejši staroslovenski simbol iz obdobja na prehodu iz 6. v 5. stoletje pred našim štetjem. Odkrita je bila v vasi Vače, blizu geometričnega središča Slovenije, na izjemno pomembnem arheološkem najdišču iz železne dobe. Situlo hrani Narodni muzej Slovenije, na mestu, kjer je bila najdena, pa je…
Poglej večV vasici Zagorica, se je pri Vehovcu, kot domačiji pravijo domačini, leta 1754 rodil znameniti matematik Jurij Vega. Danes živijo na mestu stare Vehovčeve hiše Vegovi potomci, ki so v svoji hiši uredili manjši Vegov muzej. Poleg ogleda Vegovega muzeja si tu lahko privoščite pokušino domačih dobrot (žganje, medica, likerji,…
Poglej večRavbarjev grad je ena od privlačnejših stavb v Mengšu. Grad, ki je pogorel v velikem požaru leta 1842, je bil v celoti prenovljen in še danes se ponaša s tedaj zasnovanim klasicističnim pročeljem. Poleg Ravbarjevega gradu sta v Mengšu vredna ogleda še Staretov grad ob vznožju Gobavice z galerijo v…
Poglej večŽupnijska cerkev sv. Mihaela je najstarejši in najdragocenejši umetnostni spomenik v Mengšu. Polkrožna niša prezbiterija je ostanek stare romanske cerkve, oltarni prostor pa je iz sredine 15. stoletja, iz gotske dobe. Iz tega časa so tudi freske iz delavnice Janeza Ljubljanskega. Med posebnimi dragocenostmi cerkve sta spovednica in krstilnica, ki…
Poglej večKamnik, mesto v naročju Kamniško-Savinjskih Alp, velja za eno najlepših srednjeveških mest v Sloveniji. Med najbolj prepoznavnimi simboli Kamnika je Kapela na Malem gradu, ki z vzpetine prav sredi mesta ponuja razgled na srednjeveško jedro. Njegovo srce je Šutna, ulica značilnih srednjeveških hiš s slikovitimi izveski in drugimi obrtnimi znamenji. Po…
Poglej večUdeležite se prireditev ali razstav v parku, ki so ga nekoč imenovali kranjski Versailles. Dva restavrirana paviljona, znana kot Erbergova paviljona s svojo podobo iz časa klasicizma, ponujata svojevrstno prizorišče za dogodke. V parku, primernem tudi za poroke, lahko del nekdanjega blišča začutite na sprehodu skozi grajske drevorede z gabri,…
Poglej večNa Dolah pri Litiji, kjer še živi starodavna tradicija oglarjenja, lahko na lastne oči še vidite, kako se v kopah les spreminja v oglje. Način priprave kope in življenje oglarske družine lahko doživite na posameznih oglarskih kmetijah. Kadar koli se lahko sami ali z vodičem podate na sprehod po označeni…
Poglej večV Mestnem muzeju Litija si lahko pod strokovnim vodstvom ogledate stalne muzejske zbirke, ki pričajo o pestri zgodovini tega rudarskega, železniškega in rečnega mesta. Zbirka o rečnem prometu na reki Savi je edina tovrstna zbirka v Sloveniji! Ogled vključuje tudi video projekcijo o zgodovini plovbe po Savi. Na vodenem ogledu…
Poglej večVeč kot 350 let stara Budnarjeva hiša je edinstven živi muzej, ki v Zgornjih Palovčah nad Kamnikom omogoča vpogled v preprosto življenje naših prednikov. Domačijo najbolj zaznamuje črna kuhinja, iz katere se še danes kadi in iz katere prihajajo domače dobrote, ki jih lahko tudi poskusite. Na domačiji se vrstijo…
Poglej večNa Neudorfu oz. Zavrhu, ki se nahaja v zahodnem delu Posavskega hribovja blizu Dol pri Litiji na nekdanje plemiške čase spominjajo ohranjen kip svetega Roka, obnovljena viteška in lovska soba in ostanki rova, ki naj bi z gradu vodil v dolino Sopote. Dvorec je veljal za drugi sedež Valvasorjev, slovite…
Poglej večNa Srce Slovenije se je najlepše zazreti z razglednih točk, kakršna je mogočni grad Bogenšperk v bližini Šmartna pri Litiji na nadmorski višini 412 m. S tega gradu se je po pokrajini že v 17. stoletju razgledoval sloviti Janez Vajkard Valvasor. Tu so na ogled zbirka noš, bakrotiskarska in alkimijska…
Poglej večSte že kdaj vohali dim iz črne kuhne?Vodiškarjeva kmečka hiša s slamnato streho je edinstven muzej življenja naših prednikov. Najstarejši del hiše je 500 let stara klet. Vabijo vas, da se v hiši pogrejete ob krušni peči in si pogledate zanimive predmete iz preteklosti. Ali ste vedeli, da je cerkev…
Poglej večOglarska domačija Medved se nahaja v vasi Suhadole v Oglarski deželi in je le kilometer oddaljena od Dol pri Litiji. Na domačiji ohranjajo tradicijo kuhanja naravnega lesnega oglja in so njegov največji proizvajalec v Sloveniji. Oglejte si kope in način njihove priprave! Oglje lahko tudi kupite. Blizu domačije poteka znamenita…
Poglej večNa domačiji v Oglarski deželi na Dolah pri Litiji ohranjajo več kot 200-letno tradicijo kuhanja oglja, ki ga lahko pri Brinovcu tudi kupite. Dogovorite se lahko za organizirane skupinske oglede, vodenje po posebnostih Oglarske deželi in izvedbo učnih programov za šolarje. Blizu oglarske koče je urejen prostor za piknike za…
Poglej več