Srečanje kmetov v Lukovici: povezovanje, izzivi in priložnosti

Srečanje kmetov v Lukovici: povezovanje, izzivi in priložnosti

Skupaj z Občino Lukovica smo 25. 3. 2025 organizirali že 3. srečanje kmetijskih gospodarstev z naslovom »Naložbe v kmetijstvu«, ki ga je odprla županja, mag. Olga Vrankar s spodbudno novico, da je občina letos povečala sredstva za razpise za kmetijstvo s 55.000 na 77.000 evrov. Prav tako je poudarila pomen lokalne znamke “Zakladi Črnega grabna”, ki uspešno združuje lokalne pridelovalce in predelovalce.

Mojca Štepic, direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije je v svojem nagovoru izpostavila aktualne evropske smernice za razvoj kmetijstva in prehranskega sistema, ki jih je predstavila Evropska komisija ter povabila vse udeležence k sodelovanju pri pripravi nacionalne strategije za kmetijstvo in hrano. Predstavila je tudi dobro prakso lokalne preskrbe – REKO tržnico, ki omogoča neposredno prodajo lokalnih pridelkov in izdelkov brez posrednikov in deluje preko Facebook skupine, kjer potrošniki naročajo hrano neposredno pri proizvajalcih. Trenutno v REKO tržnici sodeluje 18 stalnih pridelovalcev, iz Lukovice pa že štirje ponudniki.

Matjaž Ribaš, direktor Slovenskega regionalnega razvojnega sklada je predstavil produkte Sklada, namenjene mladim kmetom in malim kmetijam. Izpostavil je najugodnejša produkta (brez obresti in brez stroškov zavarovanja), to sta:  AGRO FI mladi (20 milijonov evrov) za nakup nepremičnin, opreme, digitalizacijo in obratna sredstva ter AGRO FI mikro (17,5 milijona evrov) za financiranje tekočega poslovanja. Omenil je tudi druge finančne instrumente, ki lahko pomagajo pri razvoju kmetijstva, kot so AGRO FI kmetijska zemlja AGRO zemlja in gozd, AGRO invest, AGRO PF in AGRO dopolnilne.

Mitja Bratun iz LAS Srce Slovenije je predstavil javne pozive LAS-a, ki se razpisujejo periodično v skupni vrednosti 350.000 evrov in podpirajo ukrepe iz 7-letne strategije, ki v 3. ukrepu – razvoj sonaravnega kmetijstva in lokalne samooskrbe s hrano – neposredno nagovarjajo tudi kmetijstvo in omogočajo izvedbo investicijskih in neinvesticijskih projektov. V vsakem pozivu je mogoče zaprositi za največ 60.000 evrov nepovratnih sredstev na upravičenca.

Srečanje se je zaključilo z okroglo mizo, na kateri so sodelovali tako predstavniki kmetov kot odločevalci. Izmenjali so mnenja o prihodnosti kmetijstva, aktualnih izzivih in možnostih za izboljšanje pogojev kmetovanja.

Viktor Matjan, nosilec dopolnilne dejavnosti na gorski kmetiji, je izrazil potrebo po javnih razpisih, ki bi bili prilagojeni različnim velikostim kmetij ter pohvalil občinski razpis za nakup kmetijske mehanizacije. 

Štefka Kokalj iz Kmetije Jergan, ki je z možem uspela ohraniti staro kmetijo, je do sedaj izkoristila le en javni razpis za nakup opreme, ostale investicije so na kmetiji izvajali s pomočjo lastnih sredstev.

Urška Kersnik iz ravninske ekološke kmetije je poudarila, da je kmetovanje način življenja, ki zahteva veliko prilagajanja. V preteklosti je izkoristila javna sredstva, namenjena mladim prevzemnikom kmetij.

Stane Per na ekološki kmetiji, ki mu ne predstavlja glavnega vira dohodka, redi škotsko govedo. Poudaril je, da ob prenosu kmetije na sina, žal niso bilu upravičeni do sredstev za mlade prevzemnike kmetij, so pa izkoristili minimalna sredstva za mlade kmete.

Tomaž Močnik, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje, KGZS – Zavod Ljubljana in nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ki se, med drugim, ukvarja tudi z organizacijo dogodkov v Razgledih z vrha, je poudaril pomen in nujnost stabilnega gospodarskega okolja, ki bi kmetijskim gospodarstvom omogočilo, da se pravočasno in ustrezno pripravijo na kandidiranje za sredstva.

Matjaž Ribaš, direktor Slovenskega regionalnega razvojnega sklada je naslovil pomen podjetniške miselnosti tudi med kmeti ter predstavil 3 primere dobrih praks kmetij, ki so jih uresničile s pomočjo sredstev Sklada.

Županja, Olga Vrankar je ob zaključku poudarila, da sicer vsaka kmetija predstavlja svojo zgodbo, da pa vse združuje pristen odnos do zemlje in dela. Z iskreno željo, da se kmetijstvo v Lukovici ohrani in da se mlade pritegne k sodelovanju, se je vsem zahvalila za vztrajanje v tem poklicu in napovedala gradnjo težko pričakovane tržnice v Lukovici, za katero so tik pred izdajo gradbenega dovoljenja.

Srečanje kmetijskih gospodarstev, ki se je zaključilo še z okusnim kosilom v Gostišču pri čebelici, je odlično moderirala gospa Jernejka Drolec, novinarka RTV SLO.

Na naši spletni stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitve zasebnosti

Tukaj lahko nastavite, kateri piškotki naj se naložijo, ko brskate po naših spletnih straneh.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.

Tehnični piškotki
Za uporabo te spletne strani uporabljamo naslednje tehnično potrebne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Zavrni piškotke
Save
Sprejmi poškotke
Open Privacy settings