Od 21. do 22. maja 2025 smo v Sloveniji gostili partnerje evropskega projekta Microfuture (program Interreg Europe), ki se osredotoča na krepitev mikrofinančnih storitev ter spodbujanje socialne vključenosti z izboljšanjem politik in praks na področju socialnega podjetništva. Dvodnevno srečanje je potekalo v Kamniku, Krškem in Ljubljani, z močnim poudarkom na sodelovanju med partnerji, javnimi organi in deležniki – predvsem socialnimi podjetji.
Prvi dan srečanja je potekal v spodbudnem okolju Zadruge KIKštarter v Kamniku. Udeležence je pozdravila Nika Škrjanec, ki je predstavila njihov uspešen model podpore podjetništvu, zlasti mladim in inovativnim podjetjem. Sledilo je delovno srečanje partnerjev, osredotočeno na načrtovanje zadnjega leta izvajanja projekta ter razpravo o potrebnih politikah za učinkovite mikrofinančne rešitve za ranljive ciljne skupine. Partnerji smo se preizkusili tudi v interaktivni igri, ki je preizkusila našo poznavanje projekta ter osvetlila dosežke, ki so jih navdihnile dobre prakse s področja mikrofinanciranja in socialne ekonomije. Pomemben in navdihujoč doprinos k programu je dodala Petra Kovačec z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Sektorja za socialno ekonomijo, ki je predstavila aktualne razpise in zakonodajne spremembe na področju socialnega podjetništva. Razvila se je živahna razprava o razlikah v zakonodaji in praksah med partnerskimi državami. Popoldanski del je bil posvečen predstavitvi rezultatov posameznih partnerjev, ki vključujejo prenos dobrih praks v lokalna okolja in izboljšanje politik, s priporočili za prihodnje ukrepe na področju mikrofinanciranja. Dan se je zaključil s predstavitvijo Yunus Fundacije, svetovalnega partnerja projekta, ki je prek spleta predstavil metodologijo SROI – Socialni donos na investicijo, s katero je mogoče ovrednotiti družbene, okoljske in ekonomske učinke delovanja socialnih podjetij.
Na terenu: navdihujoče prakse socialnih podjetij
Drugi dan je bil namenjen študijskemu obisku dveh izjemnih primerov socialnega podjetništva v Sloveniji. Najprej smo obiskali Zavod KNOF v Krškem, kjer nam je vodja Mojca Žganec Metelko predstavila njihove dejavnosti – od trgovine z rabljenimi oblačili in salona s prenovljenim pohištvom do krožnega laboratorija za trajnostne inovacije, kot so zvočni paneli iz recikliranih materialov. Udeleženci smo se preizkusili tudi v delavnici z uporabo orodja »poenostavljen poslovni model«, ki pomaga razumeti izzive različnih deležnikov v podjetniškem procesu. V nadaljevanju smo obiskali Skupino ETRI v Ljubljani, kjer je vodja Lenka Puh skupaj s svojo ekipo predstavila kar pet socialnih podjetij, ki delujejo pod njihovim okriljem: Društvo Allium, Zavod Pod strehco, SOTETOS Luče, Zelena pot in Lintvern. Vsako izmed njih prispeva k družbeni vključenosti, okoljski odgovornosti in ustvarjanju novih priložnosti za ranljive skupine. Posebej srčno je bilo kosilo, ki so ga pripravili v Pokušini Pod strehco, ki z zaposlovanjem ranljivih skupin ter preprečevanjem prehranskih presežkov združuje trajnost in solidarnost.
Dvodnevno srečanje je okrepilo sodelovanje med partnerji, ponudilo nova znanja in ideje ter spodbudilo izboljšanje politik mikrofinanciranja v podporo socialnemu podjetništvu. Udeleženci so izrazili navdušenje nad primeri dobrih praks v Sloveniji in se vrnili v svoje države opremljeni z novimi pristopi za večjo družbeno vključenost in trajnostni razvoj.
Projekt podpirajo občine Kamnik, Litija, Šmartno pri Litiji in Lukovica.
Več informacij o projektu: https://srce-slovenije.si/predmet/microfuture/