Partnerji projekta ELEVATE prvič skupaj – uspešno srečanje v Sevnici

Partnerji projekta ELEVATE prvič skupaj – uspešno srečanje v Sevnici

Ponosni smo, da imamo priložnost v vlogi vodilnega partnerja sodelovati v projektu ELEVATE, ki povezuje kar 17 projektnih partnerjev in 13 pridruženih strateških partnerjev iz celotne podonavske regije. Triletni projekt je bil odobren v okviru programa Interreg Podonavje, uradno pa se je pričel 1. aprila 2025. Prvo srečanje v živo smo skupaj z Občino Sevnica organizirali v Sevnici 6. in 7. maja.

Skupaj s partnerji iz desetih držav Podonavja želimo razviti trajnostni model sodelovanja med različnimi ravnmi upravljanja za bolj vključujoče skupnosti. Prilagojen bo lokalnim potrebam, a uporaben po celotni regiji. Glavni cilj projekta ELEVATE je okrepiti sodelovanje javnega, zasebnega in nevladnega sektorja ter v ospredje postaviti aktivno vlogo starejših in oseb z invalidnostjo pri oblikovanju rešitev, ki vplivajo na njihova življenja. Pod geslom »Nič o nas brez nas« bo projekt naslovil tudi širše družbene izzive, kot so staranje prebivalstva, migracije in podnebne spremembe. Pilotne rešitve bomo preizkusili na 12 območjih, tudi v Srcu Slovenije, kjer bomo v sodelovanju z Zavodom Oreli nadgradili Točke za starejše v Litiji, Šmartnem pri Litiji in Lukovici z novimi vsebinami in storitvami.

Udeležence je najprej nagovoril Srečko Ocvirk, župan Občine Sevnica, ki je v uvodnem pozdravu predstavil občino in njene aktualne pobude, s posebnim poudarkom na podpori ranljivim skupinam. Nato je zbrane pozdravila še Mojca Štepic, direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije, ki je izrazila navdušenje nad skupno potjo, ki nas čaka.

Aleš Kenda, sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost, je udeležencem namenil spodbuden razmislek o izzivih starajoče se družbe. Poudaril je pomen tovrstnih pobud pri preprečevanju socialne osamljenosti in digitalne izključenosti ter spomnil, da staranje povezuje vse.

Srečanje, ki ga je moderirala Anita Molka iz Razvojnega centra Srca Slovenije, se je nadaljevalo z uvodnimi predstavitvami organizacij vseh projektnih partnerjev, predstavitvijo projektnih pravil in začrtanih aktivnosti.  

V popoldanskem delu je Občina Sevnica organizirala študijski obisk, na katerem smo partnerji spoznali več navdihujočih lokalnih dobrih praks. Najprej smo obiskali Mladinski center Sevnica, kjer sta Mojca Pernovšek, direktorica Javnega zavoda za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti Sevnica, in Nataša Rupnik predstavili delovanje Medgeneracijskega centra Posavje+, ki s svojimi programi podpira duševno in telesno zdravje starejših.

Obisk se je nadaljeval s predstavitvijo Mojce Sešlar, vodje Oddelka za družbene dejavnosti na Občini Sevnica, Irene Colner, koordinatorke, in Marjetke Smolič, pomočnice direktorice Enote Sevnica Centra za socialno delo Posavje. Predstavile so program »Sopotniki«, ki nudi brezplačne prevoze starejšim iz oddaljenih krajev in je med prebivalstvom zelo dobro sprejet. Zaključek študijskega obiska je potekal v Vrtcu Ciciban Sevnica in Osnovni šoli Ane Gale za otroke s posebnimi potrebami, kjer smo partnerji spoznali primere vključujoče vzgoje in izobraževanja v občini Sevnica.

Drugi dan je bil namenjen delavnici in predstavitvam s področja ustvarjanja bolj vključujočih skupnosti, ki ga je moderirala Irina Panait iz organizacije Urbasofia iz Romunije. Uvodoma je predstavila strategije komunikacije s skupnostmi, sledila pa je predstavitev Simona Renerja iz Zavoda Oreli, ki je predstavil slovensko dobro prakso iz Kamnika – program »Točka za starejše« in koordinacijsko platformo »Prostovoljec«. Roman Rener z Geodetskega inštituta Slovenije je navdihnil z »Zgodbo petih prostorov« – prostorsko strategijo za izboljšanje dostopnosti za osebe z invalidnostmi. Delavnico je zaključila Damjana Pangerčič iz ISG Amabilis s predstavitvijo ciljnega komuniciranja za družbeno aktivacijo starejših.

Za zaključek smo partnerji delali v skupinah, delili dobre prakse iz svojih lokalnih okolij in skupaj razmišljali, kako jih čim bolje predstaviti in širiti. Takšna izmenjava je okrepila medsebojno učenje in povezovanje. Prek spleta je udeležence nagovoril tudi Johannes Gabriel, predstavnik organa upravljanja programa Interreg Podonavje, ki spremlja izvajanje projekta. Partnerjem je namenil toplo dobrodošlico, na kratko predstavil program ter poudaril, da sta sodelovanje in timsko delo ključna za uspešno uresničevanje projektov v podonavski regiji.

Dvodnevno srečanje je potrdilo skupno zavezanost projektu ELEVATE, ki si prizadeva za bolj vključujoč razvoj in boljše življenje starejših in invalidov v podonavski regiji. Prineslo je veliko dobrih idej in trdno podlago za uspešno nadaljnje sodelovanje. Za več informacij nas lahko kontaktirate na anita.molka@razvoj.si ali nas pokličete na 01 8962 710.

Projekt podpirajo Občine Litija, Šmartno pri Litiji, Kamnik in Lukovica.

Več o projektu: https://srce-slovenije.si/predmet/elevate/

Na naši spletni stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitve zasebnosti

Tukaj lahko nastavite, kateri piškotki naj se naložijo, ko brskate po naših spletnih straneh.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.

Tehnični piškotki
Za uporabo te spletne strani uporabljamo naslednje tehnično potrebne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Zavrni piškotke
Save
Sprejmi poškotke
Open Privacy settings