naslov
Sitarjevška cesta 46, 1270 Litija
GPS
46.0498537, 14.8296475
Telefon
E-naslov
SPLETNA STRAN
Litija je eno najstarejših rudarskih mest v Sloveniji, saj vedenje o izkoriščanju rude na tem prostoru sega štiri tisoč let nazaj. Kasneje so tu rudarili Kelti in Rimljani, pisni viri pa rudnik Sitarjevec omenjajo že v 16. stoletju. Rudnik Sitarjevec sodi med večja in zelo bogata rudna nahajališča v Sloveniji. V njem so kopali svinčevo in živosrebrno rudo, nekaj pa tudi cinkove, bakrove, železove in baritne rude. Bogat pa je tudi z minerali, saj so v njem našli več kot 60 vrst mineralov.
Leta 1965 so Rudnik Sitarjevec zaprli, vhod pa zaminirali. Ponovno so v rudnik vstopili v letu 2002 in v njem odkrili edinstvene limonitne kapnike, ki v letu dni zrastejo tudi do 5 centimetrov. Postalo je jasno, da je to velika naravna znamenitost za mesto Litija in širši prostor, zato so se odločili, da del rudnika uredijo za turistične doživljajske oglede.
Pred vstopom v rudnik obiskovalci prejmete primerno opremo, nato pa se v spremstvu vodnika sprehodite po izvoznem rovu. Spoznali boste način rudarjenja v času, ko je bil rudnik odprt, povedali pa vam bomo tudi kakšno rudarsko anekdoto, ki smo jo slišali od še živečih rudarjev. Na ogled rudnik nudi razstavne eksponate kamnin, rudarski voziček, nekaj rudarskega orodja, rekonstruirano progo, razstavo o živečem netopirju v Rudniku Sitarjevec, pano z reprodukcijo paleookolja iz posavskih gub, eksponati barvanih tkanin z vodo iz rudnika, razstava nakita iz hematita. V dvorani rudnika se predvaja kratek film. Po dogovoru pa vam postrežemo s pravo rudarsko »sitarjevško mal’co«, pripravljeno na sodoben način.